Προετοιμασία για την έναρξη των ηλεκτρονικών εγγραφών σχολικού έτους 2022-2023

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές-ανανεώσεις εγγραφών-μετεγγραφές των μαθητών/τριών στα Δημόσια Λύκεια, Α΄, Β΄, Γ΄ τάξη ημερησίου και Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξη εσπερινού, (ΓΕ.Λ./ΕΠΑ.Λ./Π.ΕΠΑΛ.) για το σχολικό έτος 2022-23 θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές (https://e-eggrafes.minedu.gov.gr )

Ο κηδεμόνας που θα υποβάλει ηλεκτρονικά την αίτηση με κωδικούς ΓΓΠΣ (taxis) θα πρέπει να είναι αυτός/ή που έχει δηλωθεί ως «Κηδεμόνας e-εγγραφές» στο σχολείο όπου φοιτά τώρα ο/η μαθητής/τρια.

O γονέας/κηδεμόνας που θα υποβάλει την ηλεκτρονική αίτηση (κηδεμόνας e-εγγραφές) να συμπληρώσει τη σχετική Υπεύθυνη Δήλωση (πεδίο 3α). Την υπεύθυνη δήλωση θα τη βρείτε στο τέλος αυτού του άρθρου.

O δεύτερος κηδεμόνας να συμπληρώσει τη σχετική Υπεύθυνη Δήλωση (πεδίο 3β)

Οι δύο υπεύθυνες δηλώσεις θα επιστραφούν στο Σχολείο (είτε με το μαθητή είτε μέσω email)

Ιδιαίτερη προσοχή θα πρέπει να δοθεί στη συμπλήρωση των στοιχείων από τον/τη γονέα/κηδεμόνα που θα συμπληρώσει το πεδίο 3α στην Υπεύθυνη Δήλωση, καθώς θα πρέπει στο συγκεκριμένο πεδίο να συμπληρώσει ακριβώς τα στοιχεία του/της όπως εμφανίζονται στο taxisnet. Δηλαδή αν τα στοιχεία του γονέα/κηδεμόνα στο taxis είναι με λατινικά γράμματα, ακριβώς έτσι θα πρέπει να αναγραφούν και στην υπεύθυνη δήλωση.

Να δηλωθεί η σωστή διεύθυνση κατοικίας του μαθητή καθώς και η πλήρης ημερομηνία γέννησής του.

Επιστολή προς γονείς για ενημέρωση

Υπεύθυνη δήλωση κηδεμόνων