Ειδικότητα Αισθητικής Τέχνης

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

Η αισθητική σαν επάγγελμα έχει ως σκοπό την επιμελημένη εμφάνιση του ατόμου, τη διατήρηση, τη βελτίωση της ομορφιάς και υγείας προσώπου και σώματος. Η απόφοιτος αισθητικής τέχνης:
• Περιποιείται τους πελάτες στο ινστιτούτο αισθητικής , σε έναν κατάλληλα διαμορφωμένο χώρο, με ξεχωριστές καμπίνες (προσώπου, σώματος, μακιγιάζ) με σύγχρονα μηχανήματα και ειδικά καλλυντικά σκευάσματα.

Οι βασικές εργασίες της είναι:
• πριν από κάθε ενέργειά της εξετάζει προσεκτικά το δέρμα του πελάτη, παίρνει το ιστορικό του, και αφού διαγνώσει τον τύπο δέρματος επιλέγει τον τρόπο περιποίησης του.

ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΑΙΣΘΗΤΙΚΟΥ
Η Αισθητικός θα πρέπει να είναι:
• ευχάριστη, ευγενική, υπομονετική, κοινωνική, εχέμυθη, φιλική.
• να ενημερώνεται συνεχώς και να παρακολουθεί συνεχώς την εξέλιξη της τεχνολογίας και της επιστήμης.

Η ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

Κατά τη διάρκεια των σπουδών μέσα από ένα κύκλο μαθημάτων θεωρητικού και εργαστηριακού περιεχομένου ,με τις γνώσεις και τις δεξιότητες που αποκτά, είναι σε θέση να:
• Κάνει απλές αισθητικές πράξεις ( απλό καθαρισμό προσώπου, προσωρινή αποτρίχωση προσώπου – σώματος, απολέπιση, διαφορετικά είδη μάλαξης προσώπου – σώματος)
• Εφαρμόζει ειδικές περιποιήσεις προσώπου – σώματος
• Τοποθετεί και χειρίζεται μηχανήματα αισθητικής
• Κάνει μακιγιάζ προσώπου – σώματος(πρωινό, απογευματινό, βραδινό, νύφης, θεάτρου , τηλεόρασης, κινηματογράφου , special effects, face- body painting)

• Εφαρμόζει περιποιήσεις άκρων, Μανικιούρ (απλό, ημιμόνιμο), πεντικιούρ και τεχνικές ονυχοπλαστικής.

ΤΙΤΛΟΙ ΣΠΟΥΔΩΝ
Ο απόφοιτος της ειδικότητας μας παίρνει δύο τίτλους σπουδών:
1. Πτυχίο «Αισθητικής Τέχνης» επιπέδου 4.
2. Απολυτήριο Λυκείου, απολύτως ισότιμο με το απολυτήριο του Γενικού Λυκείου.
Οι απόφοιτοι των ΕΠΑΛ προαιρετικά μπορούν να παρακολουθήσουν πρόγραμμα Μαθητείας εννέα(9) μηνών ώστε να αναβαθμίσουν το πτυχίο τους σε επίπεδο 5

ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ
Στα Α.Ε.Ι, Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε, Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών, Σχολές Αστυφυλάκων, και Σχολές Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού με ειδικές εισαγωγικές εξετάσεις.
ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ
Τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων Αισθητικής Τέχνης του Τομέα Υγείας Πρόνοιας και Ευεξίας ορίζονται στο ΦΕΚ 771/τ.Β/7-03-2018

ΤΟΜΕΙΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ
Η απόφοιτος αισθητικής τέχνης μπορεί να εργαστεί:
ως βοηθητικό προσωπικό σε:
 SPA μεγάλων ξενοδοχειακών μονάδων
 Ινστιτούτα Αισθητικής και κέντρα αδυνατίσματος