Ειδικότητα Βοηθός Νοσηλευτή

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΒΟΗΘΟΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗ

Η Νοσηλευτική αποτελεί επιστημονικό και επαγγελματικό κλάδο στα επαγγέλματα Υγείας. Ο Βοηθός Νοσηλευτή σε συνεργασία με τα άλλα μέλη της Υγειονομικής Ομάδας (ιατρούς, νοσηλευτές, φυσιοθεραπευτές)
● Ασχολείται με τη φροντίδα των ασθενών και υγιών ανθρώπων, με σκοπό τη βελτίωση και αποκατάσταση της υγείας τους
● συμμετέχει στις διαγνωστικές και θεραπευτικές παρεμβάσεις
● φροντίζει για την κάλυψη φυσικών, ψυχολογικών και κοινωνικών αναγκών τόσο των ασθενών όσο και της οικογένειας τους.
● μεριμνά για την πρόληψη των ασθενειών και την προαγωγή της υγείας.

ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΒΟΗΘΟΥ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗ

Τα προσόντα του νοσηλευτικού λειτουργού διακρίνονται σε:
● Τυπικά: Αφορά στο πτυχίο και την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος τα οποία είναι απαραίτητα για την νόμιμη άσκηση του επαγγέλματος.

● Ουσιαστικά: Αφορά προσόντα όπως η επαγγελματική κατάρτιση, το υπηρεσιακό ενδιαφέρον, η ποιοτική και ποσοτική απόδοση στην εργασία, οι οργανωτικές ικανότητες, η αξιοπιστία, η πρωτοβουλία, η συνεργασία, η συμπεριφορά προς τους πολίτες.

Ο ΒΟΗΘΟΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗ ΜΑΘΑΙΝΕΙ

Κατά τη διάρκεια των σπουδών μέσα από ένα κύκλο μαθημάτων θεωρητικού και εργαστηριακού περιεχομένου ο απόφοιτος είναι σε θέση να ασκήσει τις βασικές εργασίες που επιτελούνται στον εργασιακό χώρο όπως:

● Πρωινή περιποίηση των αρρώστων (στρώσιμο κρεβατιών, ατομική καθαριότητα, περιποίηση κατακλίσεων)
● Χορήγηση φαρμάκων (τοποθέτηση φλεβοκαθετήρα, διάλυση και προετοιμασία φαρμάκων για ενδοφλέβια χορήγηση)
● Λήψη ζωτικών σημείων(μέτρηση αρτηριακής πίεσης, θερμοκρασίας)
● Προετοιμασία των αρρώστων για εξετάσεις (υποκλυσμός, χορήγηση σκιαγραφικών ουσιών, λήψη αίματος)
● Περιποίηση τραύματος (αλλαγή επιδεσμικού υλικού, συρραφή τραύματος)
● Τοποθέτηση ουροκαθετήρα, λήψη δείγματος ούρων για εξετάσεις.
● Προετοιμασία υλικών για αποστείρωση
● Έγερση και κινητοποίηση του αρρώστου μετά από χειρουργικές επεμβάσεις.
● Εκπαίδευση του αρρώστου ώστε να μπορεί να ακολουθήσει ιατρικές οδηγίες μετά την έξοδο από το νοσοκομείο (εκμάθηση τεχνικής ενέσεων, βάδιση με πατερίτσες)

ΤΙΤΛΟΙ ΣΠΟΥΔΩΝ

Ο απόφοιτος της ειδικότητας μας παίρνει δύο τίτλου σπουδών:
1. Πτυχίο «βοηθού Νοσηλευτή» επιπέδου 4.
2. Απολυτήριο Λυκείου, απολύτως ισότιμο με το απολυτήριο του Γενικού Λυκείου.
Οι απόφοιτοι των ΕΠΑΛ προαιρετικά μπορούν να παρακολουθήσουν πρόγραμμα Μαθητείας εννέα(9) μηνών ώστε να αναβαθμίσουν το πτυχίο τους σε επίπεδο 5.

ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ

Στα Α.Ε.Ι., Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπ/σης (Α.Σ.Τ.Ε.) Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών, Σχολές Αστυφυλάκων και Σχολές Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού με ειδικές εισαγωγικές εξετάσεις.

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

Τα επαγγελματικά δικαιώματα των «Βοηθών Νοσηλευτών» Του Τομέα Υγεία Πρόνοιας και Ευεξίας ορίζονται με την υπουργική απόφαση αριθ. Φ12/29247/Δ4 (ΦΕΚ 513/29-2-2016) και είναι αντίστοιχα με τα επαγγελματικά δικαιώματα των κατόχων τίτλου ΤΕΕ Β κύκλου σπουδών ειδικότητας «Βοηθών Νοσηλευτών» Του Τομέα Υγείας και Πρόνοιας που απονεμήθηκαν με τα Π. δ 210/2001 (ΦΕΚ 165/Α/2001), υπουργική απόφαση Υ7β/οικ 4756/2001 (ΦΕΚ 1082/Β΄/2001) και Π. δ. 268/2003 (ΦΕΚ 240/Α΄/2003).
Οι πτυχιούχοι ασκούν το επάγγελμα μετά την απόκτηση άδειας άσκησης επαγγέλματος που χορηγείται από τις αρμόδιες υπηρεσίες του Υπουργείου Υγείας.

ΤΟΜΕΙΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ
Ο ΒΟΗΘΟΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ:
➢ Σε Νοσοκομεία
➢ Ιδιωτικές Κλινικές και ιδιωτικά ιατρεία
➢ Μαιευτήρια
➢ Οδοντιατρεία
➢ Υγειονομικούς Σταθμούς
➢ ΕΚΑΒ
➢ Παιδικές κατασκηνώσεις
➢ Κέντρα Υγείας
➢ Οίκους Ευγηρίας
➢ Κέντρα αποκατάστασης ατόμων με ειδικές ανάγκες
➢ Ως ελεύθερος επαγγελματίας να προσφέρει τις υπηρεσίες του σε ασθενείς που νοσηλεύονται στο σπίτι υπό ιατρική παρακολούθηση.