Ψυχολόγος στο Σχολείο

Ενημερώνουμε τους μαθητές καθώς και τους γονείς και κηδεμόνες τους ότι στο Σχολείο μας έχει τοποθετηθεί Ψυχολόγος με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας. Η ψυχολόγος, ως ειδική σε θέματα διαχείρισης ψυχοσυναισθηματικών καταστάσεων και διαταραχών, συνεισφέρει σημαντικά με τις γνώσεις της στην δημιουργία κατάλληλων συνθηκών αρμονικής λειτουργίας μεταξύ εκπαιδευτικών, μαθητών και γονέων, διευκολύνοντας παράλληλα την συνεργασία, την επικοινωνία και την αλληλεπίδραση των μαθητών και των οικογενειών τους.

Η ψυχολόγος του σχολείου, έχοντας ως έργο της την πρόληψη και την προαγωγή της ψυχικής υγείας, ασχολείται σε προσωπικό επίπεδο με τους μαθητές, εξετάζοντας την κάθε περίπτωση ξεχωριστά, ενώ παράλληλα ενημερώνει το εκπαιδευτικό προσωπικό σε θέματα διαχείρισης συμπεριφορών και εντάσεων που αναδύονται στο σχολικό περιβάλλον. Και φυσικά, η ψυχολογική υποστήριξη, η συμβουλευτική και η καθοδήγηση των οικογενειών των μαθητών  που αντιμετωπίζουν προβλήματα ψυχικής υγείας αποτελεί ανεκτίμητη προσφορά.

Η συνάντηση με την Ψυχολόγο δεν αποτελεί δείγμα αδυναμίας αλλά συνιστά μια γενναία πράξη από την οποία ο μαθητής βγαίνει πάντοτε κερδισμένος. Αυτονόητο είναι πως η κάθε συνάντηση γίνεται με απόλυτη διακριτικότητα και εχεμύθεια.

Πατήστε εδώ για να ενημερωθείτε για τη διαδικασία συνάντησης με την Ψυχολόγο του Σχολείου.

Υπεύθυνη Δήλωση Γονέα/Κηδεμόνα

1ο ΕΠΑΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ