Ειδικότητα Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων

ΒΟΗΘΟΣ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΩΝ

• Ο ρόλος του βρεφονηπιοκόμου είναι πολύτιμος τόσο για το μικρό παιδί όσο και για την κοινωνία.
  • Ο βρεφονηπιοκόμος βοηθά στη διαμόρφωση του χαρακτήρα και της προσωπικότητας του παιδιού.
  • Το παιδί που έχει λάβει σωστή αγωγή και φροντίδα στη βρεφική και νηπιακή ηλικία θα γίνει ένας σωστός ενήλικας χρήσιμος στην κοινωνία.

ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΒΟΗΘΟΥ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΩΝ

Τα προσόντα του βοηθού Βρεφονηπιοκόμων διακρίνονται σε:

• Τυπικά: Αφορά στο πτυχίο το οποίο είναι απαραίτητο για την νόμιμη άσκηση του επαγγέλματος.
  • Ουσιαστικά: Αφορά προσόντα όπως η επαγγελματική κατάρτιση, το υπηρεσιακό ενδιαφέρον, η ποιοτική και ποσοτική απόδοση στην εργασία, οι οργανωτικές ικανότητες, η αξιοπιστία, αγάπη για το παιδί, υπευθυνότητα, υπομονή και πραότητα, δημιουργική φαντασία, ευχάριστο χαρακτήρα – φιλική διάθεση, συνεργασία – ανεκτικότητα, συναδελφικότητα, ευσυνειδησία, συνεχής ενημέρωση για τις επιστημονικές εξελίξεις του επαγγέλματός του.

Ο ΒΟΗΘΟΣ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΩΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙ:

Κατά τη διάρκεια των σπουδών μέσα από ένα κύκλο μαθημάτων θεωρητικού και εργαστηριακού περιεχομένου ο απόφοιτος είναι σε θέση να ασκήσει τις βασικές εργασίες που επιτελούνται στον εργασιακό χώρο όπως:

• Να οργανώνει και να εφαρμόζει, ημερήσιο παιδαγωγικό πρόγραμμα στον βρεφονηπιακό και παιδικό σταθμό, εφαρμόζοντας τις κατάλληλες παιδαγωγικές μεθόδους συμβάλλοντας στην ψυχική, σωματική και γλωσσική ανάπτυξη του παιδιού.
  • Να ενημερώνει και να συμβουλεύει τους γονείς, για τη σωστή φροντίδα, αγωγή και υγεία των παιδιών.
  • Να συμβουλεύει τη μέλλουσα μητέρα σχετικά με την εγκυμοσύνη και τη φροντίδα και διατροφή του νεογέννητου.
  • Να ασχολείται με την αγωγή και φροντίδα βρεφών και νηπίων με ιδιαιτερότητες.
  • Να παρέχει πρώτες βοήθειες εφαρμόζοντας μέτρα πρόληψης ατυχημάτων.

ΤΙΤΛΟΙ ΣΠΟΥΔΩΝ

Ο απόφοιτος της ειδικότητας μας παίρνει δύο τίτλου σπουδών:

1. Πτυχίο «βοηθού βρεφονηπιοκόμου» επιπέδου 4.
  2. Απολυτήριο Λυκείου, απολύτως ισότιμο με το απολυτήριο του Γενικού Λυκείου.

Οι απόφοιτοι των ΕΠΑΛ προαιρετικά μπορούν να παρακολουθήσουν πρόγραμμα Μαθητείας εννέα(9) μηνών ώστε να αναβαθμίσουν το πτυχίο τους σε επίπεδο 5.

ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ:

Στα Α.Ε.Ι.,, Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπ/σης (Α.Σ.Τ.Ε.) Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών, Σχολές Αστυφυλάκων και Σχολές Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού με ειδικές εισαγωγικές εξετάσεις.

ΕΠΑΓΓΕΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

Τα επαγγελματικά δικαιώματα των «Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων ορίζονται με την υπουργική απόφαση αριθ. Φ12/29247/Δ4 (ΦΕΚ 513/29-2-2016)  είναι αντίστοιχα με τα επαγγελματικά δικαιώματα των κατόχων ΤΕΕ Β κύκλου σπουδών ειδικότητας «Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων – Παιδοκόμων» του Τομέα Υγείας Πρόνοιας, που απονεμήθηκαν με τις υπουργικές αποφάσεις Π2β/οικ.2808/1997 (ΦΕΚ 645/Β΄/1997) και υπουργική απόφαση Γ2β/οικ. 1570/1999 (ΦΕΚ 749/Β΄/1999)

Δεν  απαιτείται άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

ΤΟΜΕΙΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ

Ο ΒΟΗΘΟΣ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ:

• Σε Βρεφονηπιακούς Σταθμούς του Δημόσιου και Ιδιωτικού Τομέα.
  • Σε Μαιευτικές Κλινικές (Τμήμα φροντίδας νεογνών)
  • Σε κατασκηνώσεις
  • Σε Κέντρα Οικογενειακού Προσανατολισμού.
  • Σε Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης
  • Σε ιδιωτικές επιχειρήσεις που διαθέτουν τμήματα για τα παιδιά προσχολικής ηλικίας των εργαζομένων τους.
  • Ως ελεύθερος επαγγελματίας αναλαμβάνοντας τη φροντίδα και αγωγή των βρεφών και μικρών παιδιών στο σπίτι.
  • Σε παιδότοπους.

Θ: Θεωρία Ε: Εργαστήριο