Ενημέρωση των μαθητών και των καθηγητών του 1ου ΕΠΑ.Λ. Καλαμάτας για την Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ) και τη χρήση του απινιδωτή

Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 10/4/22 επιμόρφωση 14 μαθητών  και 4 εκπαιδευτικών του σχολείου μας  στο πλαίσιο υλοποίησης της Πράξη  Υποστήριξη και Διαχείριση των Σχεδίων Δράσης του έργου “Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ”» μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ» με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης στην τεχνική ΚΑΡΠΑ.

Οι μαθητές  ενημερώθηκαν για το θεωρητικό υπόβαθρο της τεχνικής ΚΑΡΠΑ και έκαναν πρακτική εφαρμογή της τεχνικής με την χρήση προπλασμάτων και εκπαιδευτικού απινιδωτή που αποκτήθηκε από το σχολείο μας μέσω του προαναφερόμενου προγράμματος. Οι  μαθητές και οι εκπαιδευτικοί θα παραλάβουν βεβαίωση πιστοποίησης από τον ευρωπαϊκό οργανισμό  ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΑΝΑΝΗΨΗΣ  ( ERC)  στην Βασική υποστήριξη ζωής  (BLS).  Οι διασώστες στο τέλος απάντησαν σε απορίες των μαθητών για τις πρώτες βοήθειες.

Οι πιστοποιημένοι πλέον  μαθητές  θα λειτουργήσουν ως πολλαπλασιαστές  εκπαιδεύοντας και άλλους μαθητές αλλά και ως φορείς ευαισθητοποίησης  προς  το κοινωνικό σύνολο. Η εκπαίδευση υποστηρίχθηκε από πιστοποιημένους εκπαιδευτές  της Ιατρικής Εταιρίας Μεσσηνίας που είναι και ο εκπρόσωπός του ERC.

Καλαμάτα 12/04/2022

Δημήτριος Κονταξής