ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΗΣ-ΔΗΛΩΣΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ (ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΩΝ ΕΤΩΝ) ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΠΑΛ ΕΤΟΥΣ 2021.

Σύμφωνα με την υπ αριθμ. Φ.251/22933/Α5/2-03-2021 (826Α) απόφοιτοι που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις ΕΠΑΛ του έτους 2021, θα υποβάλουν την Αίτηση-Δήλωση από τη Δευτέρα 8 Μαρτίου μέχρι και την Παρασκευή 19 Μαρτίου 2021 στο ΕΠΑΛ από το οποίο αποφοίτησαν ή στο πλησιέστερο στην κατοικία τους ΕΠΑΛ.

Διαδικασία υποβολής Αίτησης – Δήλωσης

Λόγω των ειδικών συνθηκών που ισχύουν εξαιτίας της πανδημίας του covid-19, οι υποψήφιοι θα πρέπει να εκδηλώσουν την επιθυμία τους για
μετάβαση στη σχολική μονάδα για υποβολή της αίτησης δήλωσης στέλνοντας email στο σχολείο στην διεύθυνση mail@1epal-kalamat@sch.gr. Στη συνέχεια θα λάβουν απαντητικό mail από το Σχολείο στο οποίο θα αναγράφεται η ακριβή ώρα και ημέρα μετάβασης στο ΕΠΑΛ.

Στη συνέχεια, οι υποψήφιοι χρησιμοποιώντας τον κωδικό SMS 3 (μετάβαση σε Δημόσια Υπηρεσία) θα μεταβαίνουν στη σχολική μονάδα φέροντας μαζί τους το απαντητικό mail του σχολείου, στο οποίο θα αναγράφεται η ακριβής μέρα και ώρα μετάβασης (σε μορφή έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή), το
απολυτήριο τους , καθώς και την αριθμ. Φ.251/22933/Α5/26-02-2021 (Β’ 826) ΥΑ καθώς και το υπόδειγμα αίτησης τα οποία θα βρείτε πιο κάτω στο παρόν άρθρο.

Επισήμανση για τους μαθητές της Γ’ τάξης των ΕΠΑΛ που έχουν ήδη υποβάλλει αίτηση συμμετοχής

Στο ίδιο διάστημα (08-19 Μαρτίου 2021) μπορούν οι μαθητές της τελευταίας τάξης ΕΠΑΛ που έχουν ήδη υποβάλλει αίτηση-δήλωση συμμετοχής για τις πανελλαδικές εξετάσεις έτους 2021να συμπληρώσουν τις αιτήσεις- δηλώσεις τους, δηλαδή να προσθέσουν ειδικά μαθήματα ή προτίμηση για ΤΕΦΑΑ, Στρατιωτικές / Αστυνομικές Σχολές κλπ.

Καλαμάτα 08/03/2021

Δημήτρης Κονταξής

Σχετικά έντυπα

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Αίτηση-Δήλωση Απόφοιτοι 2021