Επίσκεψη στη Βαρκελώνη με το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+

Την πόλη της Βαρκελώνης επισκέφθηκαν μαθητές του Σχολείου μας στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ . Αναλυτικότερα, 20 μαθητές και 2 συνοδοί από το 1ο και 2ο Επαλ Καλαμάτας υλοποίησαν πρόγραμμα Erasmus+ στην Βαρκελώνη της Ισπανίας από τις 11 ως τις 25 Μαρτίου 2023. Το θέμα του προγράμματος ήταν «Διαχείριση αγροκτημάτων με χρήση Drones».

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τον τρόπο που η Ισπανία εφαρμόζει νέα πρωτόκολλα στην άρδευση των αγροκτημάτων, τα οποία σκοπό έχουν την ορθή χρήση των υδάτων και την εξοικονόμηση που πρέπει να γίνεται εξαιτίας της παρατεταμένης ανομβρίας που μαστίζει την περιοχή. Drones “σαρώνουν” τις καλλιεργήσιμες περιοχές ανιχνεύοντας το ποσοστά υγρασίας των αγροκτημάτων, και στη συνέχεια, τα στοιχεία αυτά δίνονται σε ειδικό λογισμικό το οποίο αποφασίζει σε ποια περιοχή του αγρού πρέπει να γινει άρδευση και πόση ποσότητα νερού θα χρειαστεί με βάση την καλλιέργεια.

Στο πολιτιστικό σκέλος του προγράμματος οι μαθητές επισκέφτηκαν διάφορα αξιοθέατα της Βαρκελώνης όπως η περίφημη εκκλησία της Sagrada Familia, το λόφο Montjuic, το γήπεδο Camp Nou. Είχαν επίσης την ευκαιρία να θαυμάσουν τα έργα του κορυφαίου αρχιτέκτονα Gaudí ενώ επισκ’εφτηκαν την παλιά πόλη με τη Γοτθική συνοικία καθώς και την αγορά Boqueria στην περίφημη λεωφόρο La Rambla

Τέλος, οι μαθητές επίσκεφθηκαν τις πόλεις Callela , Girona και τέλος περνώντας τα Πυρηναία Όρη κατέληξαν στην πόλη Perpignan της Γαλλίας.

Οι εμπειρίες ήταν μοναδικές και θα μέινουν αξέχαστες στη μνήμη μαθητών και συνοδών

1ο ΕΠΑΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ