Σημαντικές επιτυχίες των μαθητών του 1ου Επαλ Καλαμάτας στις πανελλαδικές εξετάσεις 2023

Μεγάλο ήταν και τη φετινή σχολική χρονιά 2022-2023 το ποσοστό επιτυχίας στα Πανεπιστήμια των μαθητών του 1ου Επαλ Καλαμάτας. Μαθητές κατάφεραν να εισαχθούν σε Ιατρικές Σχολές, Πολυτεχνικές Σχολές (Αρχιτεκτονικής και Πολιτικών Μηχανικών) , Σχολές Πυροσβεστικής, Γεωπονικές Σχολές, Τμήματα Βιολογίας, Φυσικοθεραπείας, Βιοιατρικών Επιστημών, Λογοθεραπείας, Μαιευτικής, Αεροδιαστημικής Επιστήμης και Τεχνολογίας κ.α.

Αποδεικνύεται με τον πιο επίσημο τρόπο πως η επιλογή του Επαγγελματικού Λυκείου είναι ένας ασφαλής δρόμος για τον μαθητή οποίος επιθυμεί είτε να συνεχίσει τις σπουδές του στα Πανεπιστήμια είτε να εισέλθει με το πτυχίο της ειδικότητας του ΕΠΑΛ στην αγορά εργασίας.

Ο Σύλλογος εκπαιδευτικών του 1ου Επαλ Καλαμάτας συγχαίρει για ακόμη μία φορά τους επιτυχόντες μαθητές και τους εύχεται καλή σταδιοδρομία. Στους μαθητές που δεν κατάφεραν να εισαχθούν σε κάποια σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης θα τους υπενθυμίσουμε ότι οι δρόμοι της επιτυχίας και της υλοποίησης των ονείρων τους δεν περνούν υποχρεωτικά μέσα από τις Πανεπιστημιακές Σχολές. Υπάρχουν πολλές ευκαιρίες που τους περιμένουν αρκεί να τις εκμεταλλευτούν.

Δείτε περισσότερα στο video

1o ΕΠΑΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ