Πρόγραμμα Erasmus+ στο Μιλάνο και στη Ρώμη

Κατά το χρονικό διάστημα από 25 Απριλίου έως 8 Μαΐου 2023, το 1ο ΕΠΑ.Λ Καλαμάτας υλοποίησε πρόγραμμα Erasmus+ με τίτλο «Νέες Τεχνικές Καλλιέργειας». Ομάδα 20 μαθητών με τη συνοδεία 2 εκπαιδευτικών επισκέφθηκαν την πόλη του Μιλάνου, όπου εκπαιδεύθηκαν από τον εκπαιδευτικό φορέα Europe for All σε νέες μεθόδους καλλιέργειας.

Συγκεκριμένα, γνώρισαν τοπικές ποικιλίες φυτών (π.χ. καλαμπόκι) που καλλιεργούνται στην περιοχή με σκοπό την αύξηση της απόδοσης των καλλιεργειών. Επίσης, ενημερώθηκαν για την ανάπτυξη συστημάτων υδροπονίας και αεροπονίας στις καλλιέργειες της Βόρειας Ιταλίας και παρουσιάσθηκαν τα οφέλη που προκύπτουν από αυτά. Επιπλέον, παρουσιάσθηκαν τρόποι εκμετάλλευσης του διαθέσιμου χώρου με σκοπό την αύξηση του πρασίνου στην πόλη του Μιλάνου (π.χ. κάθετοι κήποι).

Εκτός από την εκπαίδευση, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την πόλη του Μιλάνου με επισκέψεις σε μνημεία, πάρκα και μουσεία (Κάστρο των Σφόρτσα,  Πάρκο Σεμπιόνε, Αψίδα της Ειρήνης, Καθεδρικός ναός Duomo, Γκαλερία Vittorio Emmanuelle II,  Κανάλι Navigli, Μουσείο Φυσικής Ιστορίας, Πινακοθήκη Σύγχρονης Τέχνης).

Επίσης, πραγματοποιήθηκαν δύο επισκέψεις εκτός του Μιλάνου, στην πόλη Κόμο και στην πόλη Βαρέζε.

Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε στη Ρώμη, όπου οι μαθητές ξεναγήθηκαν στα αξιοθέατα της πόλης (Κολοσσαίο, Ρωμαϊκή Αγορά, Φοντάνα ντι Τρέβι, Πιάτσα ντι Σπάνια).

1ο ΕΠΑΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ