Εκπαιδευτική Επίσκεψη μαθητών 1ου και 2ου Επαλ Καλαμάτας στην Ιταλία (Πρόγραμμα Erasmus+ Έξυπνα Κτίρια)

Στο πλαίσιο υλοποίησης ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ με τίτλο “Έξυπνα κτίρια” 20 μαθητές (10 από το 1ο ΕΠΑΛ και 10 από το 2ο ΕΠΑΛ) μαζί με 2 συνοδούς καθηγητές επισκέφθηκαν το Μιλάνο. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε το χρονικό διάστημα από 24 Απριλίου 2023 ως και 8 Μαΐου 2023.

Στο πλαίσιο του προγράμματος οι μαθητές ενημερώθηκαν για όλες τις σύγχρονες τεχνολογίες που μπορούν να μετατρέψουν ένα συμβατικό κτίριο σε “έξυπνο” με στόχο τη μείωση του ενεργειακού αποτυπώματος. Επισκέφθηκαν κτίρια στο Μιλάνο στα οποία έχουν εφαρμοστεί καινοτόμες λύσεις όπως:

Κεντρικός έλεγχος και εξ’ αποστάσεως
Διανομή ήχου – εικόνας
Αποδοτικός έλεγχος θερμοκρασίας για άνεση και οικονομία
Επιτήρηση όλων των χώρων με κάμερες στο κεντρικό δίκτυο

Σύστημα Αυτοπαραγωγής Ενέργειας – Net Metering

Έλεγχος Φωτισμού, συστημάτων σκίασης

Επίσης η ομάδα των μαθητών επισκέφθηκε αξιοθέατα στο Μιλάνο όπως τον Καθεδρικό Ναό, το Κάστρο Σφόρτσα , το Πάρκο Σεμπιόνε, τη Σκάλα Του Μιλάνου κ.α.

1ο ΕΠΑΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ