Υλοποίηση προγράμματος Erasmus+ στη Βαρκελώνη της Ισπανίας

Το 1ο Εργαστηριακό Κέντρο (Ε.Κ.) Καλαμάτας σε συνεργασία με το 1ο και 2ο ΕΠΑΛ Καλαμάτας υλοποίησε πρόγραμμα erasmus+ με τίτλο «Εκπαίδευση σε νέες εφαρμογές και εργαλεία για την παρακολούθηση των εξελίξεων στον τομέα της διδασκαλίας και των logistics.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν 20 μαθητές από το 1ο και 2ο ΕΠΑΛ καθώς και 2 συνοδοί εκπαιδευτικοί και πραγματοποιήθηκε το διάστημα από 24 Ιανουαρίου ως 8 Φεβρουαρίου 2022.

Το πρόγραμμα περιλάμβανε τόσο εκπαίδευση στον τομέα των Logistics καθώς και στην μεταφορά και διαχείριση των αγαθών (εφοδιαστική αλυσίδα). Έγινε επίδειξη σύγχρονων μεθόδων οργάνωσης και διαχείρισης αποθήκης και οι μαθητές ενημερώθηκαν σχετικά με:

1. Προσδιορισμό στόχων ως προς την εξυπηρέτηση πελατών
  2. Καθορισμός προτεραιοτήτων ως προς την εξυπηρέτηση πελατών
  3. Τα κανάλια διανομής ως συστήματα πρόσδοσης αξίας
  4.  Μέτρηση κόστους και επίδοσης logistics
  5. Η συγχρονισμένη εφοδιαστική αλυσίδα
  6. Η εφοδιαστική αλυσίδα του μέλλοντος

Τέλος το πρόγραμμα περιελάμβανε και πολιτιστικό μέρος με επισκέψεις στην Βαρκελώνη και στην ευρύτερη περιοχή