Υλοποίηση προγράμματος Erasmus+ στην Κύπρο (Λευκωσία)

Το 1ο Εργαστηριακό Κέντρο (Ε.Κ.) Καλαμάτας σε συνεργασία με το 1ο και 2ο ΕΠΑΛ Καλαμάτας υλοποίησε πρόγραμμα erasmus+ με τίτλο «Εκπαίδευση σε νέες εφαρμογές και εργαλεία για την παρακολούθηση των εξελίξεων στον τομέα της διδασκαλίας και των logistics.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν 20 μαθητές από το 1ο ΕΠΑΛ και 20 μαθητές από το 2ο ΕΠΑΛ Καλαμάτας καθώς και 5 συνοδοί εκπαιδευτικοί και πραγματοποιήθηκε το διάστημα από 15 ως 30 Μαρτίου 2022 στην Λευκωσία της Κύπρου.

Το πρόγραμμα περιλάμβανε τόσο εκπαίδευση στον τομέα των Logistics καθώς και στην μεταφορά και διαχείριση των αγαθών (εφοδιαστική αλυσίδα). Έγινε επίδειξη σύγχρονων μεθόδων οργάνωσης και διαχείρισης αποθήκης και οι μαθητές ενημερώθηκαν σχετικά με:

1. Πολυπλοκότητα και εφοδιαστική αλυσίδα
  2. Η διαχείριση των παγκόσμιων καναλιών διανομής
  3. Logistics υπηρεσιών
  4. Διαχείριση κινδύνου στην εφοδιαστική αλυσίδα
  5. Υπέρβαση των εμποδίων για την ολοκλήρωση της εφοδιαστικής αλυσίδας
  6. Δημιουργώντας μια βιώσιμη εφοδιαστική αλυσίδα

Το πρόγραμμα περιελάμβανε και πολιτιστικό μέρος με επισκέψεις σε πόλεις και αρχαιολογικούς χώρους της Κύπρου.