Διδακτική επίσκεψη σε Πυρηνελαιουργείο

Την Παρασκευή 05/05/2023 μαθητές του τμήματος Α2 του 1ου ΕΠΑΛ Καλαμάτας, πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στα πλαίσια του μαθήματος επιλογής: Γεωπονία και Αειφόρος Ανάπτυξη, στο Πυρηνελαιουργείο «Μεσσηνιακή ΑΒΕΕ» στο Ασπρόχωμα.

Οι μαθητές και οι συνοδοί καθηγητές είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν από τον υπεύθυνο κο Θανάση Μαργέλη σε όλους τους χώρους του πυρηνελαιουργείου και να δουν τη γραμμή παραγωγής του πυρηνέλαιου και του πυρηνόξυλου, θέμα που εντάσσεται στην ενεργειακή τεχνολογία στη γεωργία αλλά και αντικείμενο προς διερεύνηση στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα σχετικά με τα βιοκαύσιμα.

Εξέφρασαν ερωτήματα σχετικά με τη χρήση του πυρηνόξυλου και τη συνεισφορά του στο ενεργειακό ζήτημα της χώρας και είδαν στο πεδίο την εφαρμογή της κυκλικής οικονομίας που καθιστά το πυρηνελαιουργείο οικολογικό.

Τέλος, απόλαυσαν την ευχάριστη φιλοξενία από το προσωπικό του εργοστασίου.

Εκφράζουμε τις θερμές μας ευχαριστίες και ευελπιστούμε σε μελλοντικές συνεργασίες.

1ο ΕΠΑΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ