Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Μεσσηνίας και στο Πολεμικό Μουσείο Καλαμάτας

Τη Δευτέρα 6 Νοεμβρίου 2023,πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη της Α’ λυκείου του 1ου ΕΠΑΛ Καλαμάτας στο Aρχαιολογικό Μουσείο Μεσσηνίας και στο Πολεμικό Μουσείο Καλαμάτας.
Τα τμήματα είχαν συγκεκριμένη παιδαγωγική ξενάγηση στο Πολεμικό Μουσείο ,η οποία περιελάμβανε προβολή ντοκιμαντέρ για τα γεγονότα του 1940 και ξενάγηση στους χώρους του μουσείου με βιωματικό και διαδραστικό τρόπο από τα αρμόδια άτομα του μουσείου και δη με τον Διευθυντή του, τον αξιότιμο κ. Κορομηλά Χρήστο που έδειξε ιδιαίτερο ενδιαφέρον για συνεργασία με το σχολείο μας.

Ταυτόχρονα επίσκεψη κατά ομάδες στο Αρχαιολογικό Μουσείο Μεσσηνίας, περιελάμβανε φύλλα εργασίας με τους μαθητές σε ρόλο δημοσιογράφων και φωτογράφων, χωρισμένων σε ομάδες για την αναζήτηση των αξιόλογων θεματικών ενοτήτων του Μουσείου.

1ο ΕΠΑΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ