Ενημερωτική Συνάντηση με Γονείς και Κηδεμόνες

Πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 11 Οκτωβρίου 2023 και ώρα 18:30 η προγραμματισμένη ενημερωτική συνάντηση των γονέων και κηδεμόνων στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Επαλ Καλαμάτας.

Ο Διευθυντής του Σχολείου κ. Δημήτριος Βρυώνης ενημέρωσε σχετικά για το πλαίσιο λειτουργίας του σχολείου καθώς και τις επαγγελματικές προοπτικές που παρέχει στους μαθητές αυτός ο τύπος λυκείου.

Επιπλέον, οι γονείς- κηδεμόνες ενημερώθηκαν για την αναβάθμιση της υλικοτεχνικής υποδομής που έχει πραγματοποιηθεί το προηγούμενο διάστημα στο χώρο των εργαστηρίων καθώς και για τις παρεμβάσεις που είναι σε εξέλιξη από τις τεχνικές υπηρεσίες του Δήμου Καλαμάτας σχετικά με τη βελτίωση των αθλητικών εγκαταστάσεων, την ολοκλήρωση του ανελκυστήρα για τα άτομα με ειδικές ανάγκες αλλά και τις εργασίες αποκατάστασης και συντήρησης του κεντρικού κτιρίου του σχολείου.

Ο υπεύθυνος ευρωπαϊκών προγραμμάτων κ. Δημήτριος Κονταξής παρείχε αναλυτική ενημέρωση για τα ευρωπαϊκά προγράμματα Εrasmus+ που είναι προγραμματισμένα να υλοποιηθούν τη σχολική χρονιά 2023-2024.

Ακολούθησε διάλογος-συζήτηση και επίλυση αποριών για θέματα που αφορούν τη σχολική ζωή και τονίσθηκε η ανάγκη της στενής συνεργασίας μεταξύ του συλλόγου των διδασκόντων και των γονέων/κηδεμόνων με σκοπό τη βελτίωση της καθημερινότητας των μαθητών αλλά και την καλύτερη επίτευξη των εκπαιδευτικών στόχων του σχολείου.

1ο ΕΠΑΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ