Έμφυλα Στερεότυπα και Διαπροσωπικές Σχέσεις

Στις 08 Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Επάλ Καλαμάτας εκδήλωση με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας. Στα πλαίσια του προγράμματος “έλα στη θέση μου” το οποίο υλοποιείται από μαθητές και μαθήτριες του σχολείου και τελεί υπό την αιγίδα του Ιδρύματος Λαμπράκη, προσκλήθηκαν γυναίκες που υπηρετούν στα Σώματα Ασφαλείας για να μιλήσουμε σχετικά με τα έμφυλα στερεότυπα που υπάρχουν στους χώρους εργασίας τους. Το Αστυνομικό Σώμα εκπροσώπησε η κυρία Καραγιάννη Μαρία Αξιωματικός της Αστυνομικής Διεύθυνσης Μεσσηνίας και βραβευμένη συγγραφέας. Το Πυροσβεστικό Σώμα εκπροσώπησε η κυρία Χριστόπουλου Έφη. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο αντιδήμαρχος Καλαμάτας κύριος Φάβας Γεώργιος καθώς και η διεπιστημονική ομάδα του Κέντρου Συμβουλευτικής Γυναικών Θυμάτων Βίας που στελεχώνεται από την κυρία Κατσίποδα Βασιλική κοινωνική ανθρωπολόγο, την κυρία Μιχαλοπούλου Δήμητρα ψυχολόγο και την κυρία Στρατάκου Μαρία κοινωνική λειτουργό.

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών του 1ου ΕΠΑΛ Καλαμάτας εκφράζει τις ευχαριστίες του για την παρουσία όλων των ανωτέρω στην εκδήλωση.