Επίσκεψη του Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας και του Δημάρχου Καλαμάτας στο Σχολείο μας

Τις εγκαταστάσεις του σχολικού συγκροτήματος του 1ου, 2ου και Εσπερινού  ΕΠΑΛ καθώς κα του 1ου Εργαστηριακού Κέντρου Καλαμάτας επισκέφθηκαν την Τρίτη 15/11/2022 ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας κ. Αγάπιος Οικονομίδης και ο Δήμαρχος Καλαμάτας κ. Θανάσης Βασιλόπουλος συνοδευόμενος από τον Αντιδήμαρχο κ. Δημήτριο Μαστραγγελόπουλο καθώς και υπηρεσιακούς παράγοντες και στελέχη του Δήμου.

Ο Διευθυντής του 1ου ΕΠΑΛ Καλαμάτας κ. Δημήτριος Κονταξής και η Διευθύντρια του 2ου ΕΠΑΛ Καλαμάτας κα Ελένη Θεοδωρακάκου ενημέρωσαν τους παρευρισκόμενους για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν στο σχολικό συγκρότημα.

Αναλυτικότερα,  αναφέρθηκαν στην έλλειψη φυλάκων στις 2 εισόδους που βρίσκονται στην οδό Κρήτης καθώς και  στην οδό Πραξιτέλους τονίζοντας πως αποτελεί ύψιστο θέμα ασφάλειας για τους μαθητές ο χώρος να φυλάσσεται.  Τόνισαν τη  δυσκολία που υπάρχει  στην απρόσκοπτη πρόσβαση μαθητών, γονέων και κηδεμόνων στο σχολικό συγκρότημα κατά τις ώρες λειτουργίας των σχολείων ενώ επισήμαναν την ανάγκη της άμεσης επισκευής του τμήματος της περίφραξης που έχει καταρρεύσει  ώστε να μην εισέρχονται εξωσχολικοί στα προαύλια των σχολείων.

Στη συνέχεια έγινε αυτοψία στα έργα που γίνονται προκειμένου να διευκολύνουν την πρόσβαση ατόμων  με ειδικές ανάγκες στους χώρους των σχολείων. Για το σκοπό αυτό κατασκευάστηκε τουαλέτα με πρόσβαση σε άτομα με ειδικές ανάγκες στο ισόγειο ενώ άμεσα αναμένεται η παράδοση  του εξωτερικού ανελκυστήρα ο οποίος θα διευκολύνει την πρόσβαση μαθητών και εκπαιδευτικών και επισκεπτών  στους ορόφους του συγκροτήματος.

Τέλος έγινε αυτοψία και στις αθλητικές εγκαταστάσεις όπου τονίστηκε η ανάγκη της συντήρησης και ανακαίνισης των γηπέδων.

Οι διευθυντές των σχολείων ευχαριστούν θερμά τον Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας και τον Δήμαρχο Καλαμάτας για την επίσκεψη – αυτοψία στους χώρους του συγκροτήματος και την δέσμευση για άμεση επίλυση των εκκρεμών ζητημάτων.

1ο ΕΠΑΛ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ